Mea Kākau: Robert Simon
Lā O Ka Hana: 17 Iune 2021
HōʻAno Hou I Ka Lā: 22 Iune 2024
Anonim
My Secret Romance Episode 3 | Multi-language subtitles Full Episode|K-Drama| Sung Hoon, Song Ji Eun
Wikiō: My Secret Romance Episode 3 | Multi-language subtitles Full Episode|K-Drama| Sung Hoon, Song Ji Eun

Anter

Hōʻike Overview

Aia kou glando thyroid i kou ʻāʻī, ma lalo pono o kāu ʻāpala ʻo Adam. Hoʻokumu ka thyroid i nā hormones a kāohi i ka hoʻohana ʻana o kou kino i ka ikehu a me ka ʻike o kou kino i nā hormoni ʻē aʻe.

Hoʻopuka ka thyroid i kahi hōmona i kapa ʻia ʻo triiodothyronine, i ʻike ʻia ʻo T3. Hoʻopuka pū kekahi i kahi hormone i kapa ʻia ʻo thyroxine, i ʻike ʻia ʻo T4. Hoʻopili pū kēia mau hormones i ke ana wela o kou kino, metabolism, a me ka helu o ka puʻuwai.

Hoʻopili ka hapa nui o ka T3 i kou kino i ka protein. ʻO ka T3 i hoʻopaʻa ʻole i ka protein i kapa ʻia ʻo T3 manuahi a kaʻapuni ʻole i loko o kou koko. ʻO ke ʻano maʻamau o ka hoʻāʻo T3, i ʻike ʻia ma ke ʻano he T3 huina hōʻike, ana i nā ʻano ʻelua o ka T3 i kou koko.

Ma ke ana ʻana i ka T3 i kou koko, hiki i kāu kauka ke hoʻoholo inā loaʻa iā ʻoe kahi pilikia thyroid.

No ke aha e hana ai nā kauka i nā hoʻokolohua T3

E kauoha maʻamau kāu kauka i kahi hōʻike T3 inā manaʻo lākou he pilikia me kāu thyroid.

Loaʻa i nā maʻi thyroid kūpono:

  • hyperthyroidism: ke hana kāu thyroid i ka nui o ka hormone thyroid
  • hypopituitarism: ke hana ʻole kāu pituitary gland i ka nui o nā hormones pituitary
  • hypothyroidism mua a kula ʻelua paha: ke hana ʻole kāu thyroid i ka nui o nā homone thyroid
  • ka maʻi palu thyrotoxic: ke hana kāu thyroid i nā kiʻekiʻe kiʻekiʻe o nā homone thyroid, e hopena ai i ka nāwaliwali o nā mākala

Hiki i kahi maʻi thyroid ke kumu i kahi ākea o nā ʻōuli. ʻO kahi laʻana, loaʻa paha iā ʻoe nā pilikia noʻonoʻo e like me ka hopohopo, a i ʻole nā ​​pilikia o ke kino e like me ka constipation a me ka irregularity menstrual.


ʻO nā hōʻailona kūpono ʻē aʻe e pili pū me:

  • nāwaliwali a luhi hoʻi
  • paʻakikī i ka hiamoe
  • hoʻonui i ka ʻike i ka wela a i ʻole ke anuanu
  • ka pohō kaumaha a loaʻa ʻole paha
  • ʻili maloʻo a puʻu paha
  • maloʻo, hoʻonāukiuki, puffy, a maka ʻole paha
  • poho lauoho
  • haʻalulu lima
  • hoʻonui ʻia ka helu o ka puʻuwai

Inā loaʻa iā ʻoe ka hōʻoia o kahi pilikia thyroid, hiki i kāu kauka ke hoʻohana i kahi hōʻike T3 e ʻike ai inā he mau loli i kāu ʻano.

I kekahi manawa, kauoha paha kāu kauka i kahi hōʻike T4 a i ʻole kahi hoʻāʻo TSH. ʻO TSH, a i ʻole ka thyroid-stimulate hormone, ʻo ia ka hōmona e hoʻoulu ai i kou thyroid e hana iā T3 a me T4. Hiki i ka hoʻāʻo ʻana i nā pae o kekahi a i ʻole ʻelua o kēia mau hormones ke kōkua i ka hāʻawi ʻana i kāu kauka i ke kiʻi piha o nā mea e hana nei.

Ke hoʻomākaukau nei no kahi hōʻike T3

He mea nui e haʻi aku i kāu kauka e pili ana i nā lāʻau a pau āu e lawe nei i kēia manawa, no ka mea e hoʻopili paha kekahi i kāu hopena hōʻike T3. Inā ʻike kāu kauka e pili ana i kāu mau lāʻau i mua, hiki iā lākou ke ʻōlelo iā ʻoe e haʻalele iki i ka hoʻohana ʻana iā lākou a i ʻole e noʻonoʻo i ka hopena i ka wehewehe ʻana i kāu hopena.


ʻO kekahi mau lāʻau i hiki ke hoʻopili i kāu pae T3:

  • nā lāʻau e pili ana i ka thyroid
  • steroid
  • nā lāʻau hoʻomalu hānau a i ʻole nā ​​lāʻau ʻē aʻe i loaʻa nā hormones, e like me androgens a me estrogen

Ke kaʻina hana no kahi hōʻike T3

Pili wale ka hōʻike T3 i ke kauō ʻia o kou koko. A laila e hoʻāʻo ʻia ke koko i kahi keʻena hoʻokolohua.

ʻO ka maʻamau, ʻo nā hualoaʻa maʻamau mai 100 a 200 nanograms no deciliter (ng / dL).

ʻO ka hopena ho'āʻo T3 maʻamau ʻaʻole ia he kumu no ka hana pono ʻana o kāu thyroid. Ke ana ʻana i kāu T4 a me TSH hiki ke kōkua i kāu kauka e noʻonoʻo inā loaʻa iā ʻoe kahi pilikia thyroid me ka hopena o ka T3 maʻamau.

He aha ke ʻano o nā hopena hōʻike T3 maʻamau?

Ma muli o ka paʻakikī o nā hana o ka thyroid, ʻaʻole paha e hāʻawi kēia hoʻokolohua hoʻokahi i kāu kauka i nā pane kikoʻī e pili ana i ka hewa. Eia nō naʻe, hiki i nā hopena maʻamau ke kōkua iā lākou i ke ala kūpono. Koho paha kāu kauka e hana i kahi hōʻike T4 a i ʻole TSH e kiʻi i kahi kiʻi akāka o kāu hana thyroid.


ʻO nā pae kiʻekiʻe kiʻekiʻe o T3 he maʻa mau i nā wahine hāpai a me nā mea me nā maʻi ate. Inā ua ana kāu hōʻike T3 i ka pae T3 manuahi, hiki paha i kāu kauka ke kāpae i kēia mau ʻano.

Nā pae T3 kiʻekiʻe

Inā ʻaʻole ʻoe hāpai a ʻeha paha i nā maʻi o ke ake, hiki i nā pae T3 kiʻekiʻe ke hōʻike i nā pilikia thyroid, e like me:

  • Maʻi ʻo Graves
  • hyperthyroidism
  • thyroiditis ʻole (hāmau)
  • maʻi palaho thyrotoxic
  • ʻāpala nodular goiter

Hōʻike paha nā pae T3 kiʻekiʻe i nā kiʻekiʻe o ka protein i loko o ke koko. I nā hihia maʻamau, hiki i kēia mau pae kiʻekiʻe ke hōʻike i ka maʻi ʻaʻai thyroid a i ʻole thyrotoxicosis.

Nā pae T3 haʻahaʻa

Hiki i nā pae haʻahaʻa ʻo T3 ke hōʻike i ka hypothyroidism a i ʻole ka pōloli. Hiki iā ia ke kuhikuhi he maʻi lōʻihi kou mai ka emi ʻana o nā pae T3 ke maʻi ʻoe. Inā lawa kou maʻi a hiki i ka haukapila, haʻahaʻa paha kāu pae T3.

ʻO kēia kahi kumu i hoʻohana pinepine ʻole ai nā kauka i ka hōʻike T3 wale nō ma ke ʻano he hoʻāʻo thyroid. Ma kahi o, hoʻohana pinepine lākou ia me ka hoʻāʻo T4 a me TSH e kiʻi i kahi kiʻi hou aʻe o ka hana o kāu thyroid.

Nā pilikia o ka hoʻāʻo T3

Ke kiʻi ʻia kou koko, hiki iā ʻoe ke manaʻo e loaʻa i kahi o ka hōʻoluʻolu ʻole i ke kaʻina hana. Loaʻa paha iā ʻoe ke kahe koko liʻiliʻi a ʻeha paha ma hope. I kekahi mau hihia, ʻike paha ʻoe i ke poʻo māmā.

ʻO nā ʻōuli koʻikoʻi, ʻoiai he laha ʻole, hiki ke hoʻopili ʻia me ka maʻule, ka maʻi, ke kahe nui ʻana o ke koko, a me ka mumū o ka aa.

Koho I Ka HoʻOkele

ʻO ka nui o ka manawa a ke kanaka e hoʻohana ai i ka hoʻomaʻamaʻa e hoʻopūʻiwa iā ʻoe

ʻO ka nui o ka manawa a ke kanaka e hoʻohana ai i ka hoʻomaʻamaʻa e hoʻopūʻiwa iā ʻoe

Inā ʻoe e pono i kahi hoʻoikaika o waena o ka hebedoma e hoʻopau iā Netflix a hana i kāu hana, eia ka hele: e lilo ke kanaka maʻamau emi iho malalo o hookahi pakeneka ʻO ko lākou ola holoʻokoʻa e hoʻo...
ʻO ka Hypochlorous Acid ka mea mālama mālama ʻili āu e makemake ai e hoʻohana i kēia mau lā

ʻO ka Hypochlorous Acid ka mea mālama mālama ʻili āu e makemake ai e hoʻohana i kēia mau lā

Inā ʻaʻole ʻoe ke poʻo o ka waikawa hypochlorou , e kaha i kaʻu mau ʻōlelo, koke ʻoe. ʻOiai ʻaʻole ia he mea hou loa ka mea hoʻohui, ua lilo ia i mea pahū loa i kēia mau lā. No ke aha ka hype a pau? ʻ...